Samopomoc uczniowska naszej Szkoły

Pierwsza Pomoc
2015 – 2016 2 grudnia 2015
18 listopada przybył do naszej szkoły pan Łukasz Gruba, który był kiedyś tutejszym uczniem, a obecnie pracuje w pogotowiu ratunkowym. Podczas spotkania mogliśmy dowiedzieć się wielu rzeczy o prawidłowym zachowaniu w razie niebezpieczeństwa. Mogliśmy też potrenować techniki udzielania pierwszej pomocy.

„Lekcja z Mistrzem 9” – (KGHM Zagłębie Lubin)
Mistrz 30 listopada 2015
KGHM Lubin
Trzej przyjaciele z boiska
Łukasz Janoszka, Aleksandar Todorovski oraz Jan Vlasko z KGHM Zagłębie Lubin 25 listopada przyjechali do naszej szkoły, aby wziąć udział w projekcie Lekcja z Mistrzem.

W sali gimnastycznej czekało na nich trudne zadanie. Musieli wcielić się w nauczycieli i przeprowadzić lekcję z 40 uczniami z klasy IIIB i IIIE. Tak jak na boisku, tak i na lekcji poradzili sobie po Mistrzowsku.

Rozgrzewka piłkarska, ćwiczenia z piłką oraz mecz ze sportowcami był dużym przeżyciem dla naszych uczniów. Bardzo aktywne podczas lekcji okazały się dziewczęta, które z wielkim zaangażowaniem wykonywały wszystkie ćwiczenia, a w meczu zdobyły najwięcej bramek. Na najbardziej aktywnych uczniów czekały nagrody, wejściówki na mecz KGHM Zagłębie Lubin.

Po zajęciach sportowych piłkarze rozmawiali z uczniami klasy II F oraz II A podczas konferencji prasowej. Wśród zaproszonych sportowców byli obcokrajowcy i dlatego nadarzyła się okazja do zadawanie pytań w języku angielskim.

Bardzo serdecznie dziękujemy pani Natalii Duda z KGHM Zagłębie Lubin za pomoc w zorganizowaniu Lekcji z Mistrzem.

Powiatowy Konkurs Poezji Patriotycznej w Gaworzycach
Osiągnięcia Uczniów 27 listopada 2015
W poniedziałek 23 listopada 2015 r. w Gaworzycach odbył się Powiatowy Konkurs Poezji Patriotycznej. W konkursie wzięło udział 30 najlepszych recytatorów z powiatu polkowickiego. Naszą szkołę reprezentowało sześciu wyjątkowych recytatorów:

Damian Kłos, Ada Uchryńczuk, Weronika Laszczyńska, Emanuel Wilczyk, Ania Musiał i Marcin Tatarynowicz
Konkurs Poezji Patriotycznej w Gaworzycach Konkurs Poezji Patriotycznej w Gaworzycach
Na podium znalazły się trzy osoby:

Damian Kłos z klasy I – I miejsce w kategorii uczniów klas I
Marcin Tatarynowicz z klasy III – III miejsce w kategorii klas I – III
Weronika Laszczyńska z klasy II f otrzymała wyróżnienie w kategorii klas I – II
Wspaniałym recytatorom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów

Turniej Szachowy Klas Pierwszych zakończony
Osiągnięcia Sportowe 26 listopada 2015
W dniu 18.11.2015 rozegrano w Klubie Gimnazjalisty „Sezam” Turniej Szachowy Klas Pierwszych. Turniej rozegrano systemem szwajcarskim na dystansie 5 rund. Na starcie stanęło 12 zawodników.

Zwyciężyła Marcelina Stanek z klasy 1D, wyprzedzając Seweryna Gołdyna i Piotra Romańskiego z klasy 1B.

Przemysław Skalik

Mowa nienawiści
2015 – 2016 26 listopada 2015
nienawiść
UWAGA!
Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w pierwszym etapie projektu „Nienawiść. Jestem przeciw”. Ogłaszamy wyniki konkursu na hasła i wierszyki dotyczące mowy nienawiści. Prace będą opublikowane w gazetce szkolnej „Bulwers” oraz na stronie szkoły. Uczestnicy otrzymują dyplomy oraz słodkie upominki.

Wyróżnienie przyznano klasie Id. III miejsce zajęła klasa Ia za wiersz autorstwa Natalii Jaworskiej. Klasa IIIc zdobyła II miejsce, a pierwsze miejsce przyznano klasie IIIa.

Gratulujemy
Wkrótce kolejny etap projektu. Zachęcamy do udziału.

Wyróżnienie:
„Przemoc to zło, więc nie spotykaj się z nią” – klasa ID

III miejsce:
„Przemoc – takie zwykłe słowo, a jednak coś znaczy. Gdy komuś robisz krzywdę wtedy ktoś to zauważy” – klasa IA

II miejsce:
„Każdy chce być tolerowany, niekoniecznie lubiany” – klasa IIC

I miejsce:
„Mowa nienawiści w Paryżu terroryści”
„Mowa nienawiści to islamiści terroryści”
„Agresywne słowa nienawiści mowa”
„Mowa nienawiści, robisz komuś nie mając korzyści” – klasa IIIA

Szkolny Konkurs Wiedzy o HIV i AIDS – 2015
Osiągnięcia Uczniów 3 grudnia 2015
hiv2 grudnia w naszej szkole odbył się szkolny konkurs wiedzy na temat HIV i AIDS. Test konkursowy dla klas I – III przygotowali nauczyciele biologii.

Najlepsze wyniki osiągnęli:

I m. – Lasak Magdalena z kl. II b

II m. – Dudziak Kacper z kl. III b

III m. – Dziedziulo Aleksandra z kl. III b i Więcław Alicja z klasy II b.

Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy posiadanej wiedzy!

PODARUJ PACZKĘ NA KRESY
2015 – 2016 3 grudnia 2015
paczkaNa Kresach Wschodnich żyje wielu naszych Rodaków, tysiące polskich dzieci, które w czasie Świąt Bożego Narodzenia czekają na prezent z Ojczyzny. To najważniejsza chwila w roku, kiedy łączą się ludzie, których rozdzieliła historia. Kuratorium Oświaty wraz z Telewizją Wrocław od kilkunastu lat organizuje zbiórkę świątecznych darów dla Polaków mieszkających za wschodnią granicą.

Zwracamy się do uczniów i ich rodziców, nauczycieli i pracowników naszej szkoły o pomoc w zbiórce darów. Przynoście słodycze, kawę, herbatę, konserwy, olej, cukier, makaron, ryż, środki czystości, a także wyprawki szkolne i zabawki. Jeżeli nie jest Ci obcy los Twoich rówieśników za naszą wschodnią granicą – na Ukrainie i Wileńszczyźnie, to prosimy o dostarczenie takich produktów do gabinetu numer 11 do p. Doroty Doskocz.

eagle

Nowości w bibliotece
2015 – 2016 3 grudnia 2015
biblioteka nowosci
Mikołajkowy Turniej Szachowy
2015 – 2016 2 grudnia 2015
16 grudnia 2015 r. w Klubie Gimnazjalisty „SEZAM” odbędzie się Mikołajkowy Turniej Szachowy.
chessboardmikołaj
Zgłoszenia do 15 grudnia 2015 r. u pana Przemysława Skalika.
Andrzejki w klasie Ia
2015 – 2016 2 grudnia 2015
24 listopada odbyła się w naszej szkole dyskoteka andrzejkowa. Była zabawa w rytm głośnej muzyki.

Jednak niektórzy postanowili spędzić to popołudnie w spokojniejszej atmosferze. Klasa 1 a zorganizowała Andrzejki z wróżbami. Oczywiście nikt nie brał ich na serio, bo chodziło przede wszystkim o wspólne spotkanie. Było lanie wosku przez dziurkę od klucza, przebijanie papierowego serca z imionami i wróżby przygotowane przez klasowego magika – Jakuba. Można też było zagryźć pierniczkiem w czekoladowej polewie.

Miedziowe zmagania trzecioklasistów!
2015 – 2016 10 grudnia 2015
Tradycyjnie przed Barbórką klasy trzecie prezentowały projekt „Miedź – bogactwo czy zagrożenia?” zawierający zagadnienia z geografii i ekologii. Ma on na celu przybliżenie uczniom problemów środowiska przyrodniczego naszego regionu, umocnienie więzi ze środowiskiem lokalnym, doskonalenie współdziałania w zespole.

W związku z projektem cztery klasy trzecie pojechały na wycieczkę ekologiczną do Zakładu Hydrotechnicznego KGHM. Wraz z pracownikiem tego zakładu uczniowie weszli na zbiornik osadowy „Żelazny Most”, gdzie zostali zapoznani z budową, przeznaczeniem i sposobami zapewnienia bezpieczeństwa w jego otoczeniu.

W ramach projektu uczniowie realizowali tematy związane z górnictwem i przeróbką rudy miedzi. Grupy uczniów prezentowały opracowane zagadnienia na forum klasy z wykorzystaniem dowolnej formy prezentacji (makieta, plakat, pokaz, doświadczenie, wystawa, wywiad, film), a na holu szkoły wystawione zostały efekty projektu. Najlepsze prace zostały ocenione przez komisję. Nagrody i dyplomy za najlepsze plakaty, makiety i film otrzymało w tym roku 10 uczniów z różnych klas trzecich.

JW

Czytasz – wygrywasz
2015 – 2016 10 grudnia 2015
W dniach 30 XI -4 XII klasy pierwsze miały okazję zobaczyć prezentacje wykonane przez klasę II f w ramach projektu wychowawczego „Czytasz-wygrywasz!”. Uczniowie prezentowali swoje ulubione powieści i zachęcali do wypożyczania książek z biblioteki szkolnej. Było to ciekawe doświadczenie, chociaż nie tak łatwe, jak mogłoby się wydawać.

Mamy nadzieję, że zachęciliśmy rówieśników do sięgnięcia po książki, które nam tak bardzo się podobały!

Uczniowie klasy II f

Warto być życzliwym
2015 – 2016 10 grudnia 2015
Wszyscy o tym wiedzą, ale w życiu bywa różnie.
Klasa III A w ramach Gimcooltury przygotowała projekt zatytułowany „Dzień Życzliwości” połączony z akcją społeczną „…Ty Downie”.

23.11.2015, w poniedziałek, uczniowie z III A podczas godzin wychowawczych

w klasach I, II i III:

przedstawili uczniom informacje o idei i celu obchodzenia Dnia Życzliwości
wyświetlili prezentację multimedialną pt.: „…Ty Downie” zawierającą najważniejsze informacje o zespole Downa i mającej na celu wzbudzenie empatii wśród uczniów
przeprowadzili krótki test „Kilka pytań o…” sprawdzający wiedzą zawartą w prezentacji
rozdali materiały oraz instrukcję do wykonania „klasowego plakatu życzliwości”
na pierwszej lekcji wręczyli wszystkim uczniom plakietki, symbole Dnia Życzliwości
W głównym korytarzu wystawiony był Szkolny Plakat Życzliwości, na którym nauczyciele i uczniowie wpisywali hasła określające życzliwość.

Wszystkie klasy świetnie wywiązały się ze swoich zadań: bardzo dobrze odpowiedziały na pytania testowe oraz wykonały Klasowe Plakaty Życzliwości.

Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką!

X Olimpiada Informatyczna Gimnazjalistów
Osiągnięcia Uczniów 6 grudnia 2015
X OIG5 grudnia 2015 r. w Instytucie Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego odbył się II etap X Ogólnopolskiej Olimpiady Informatycznej Gimnazjalistów dla uczniów z dwóch województw: dolnośląskiego i opolskiego. Wcześniej, 15 października i 7 listopada br., przeprowadzono dwie tury I etapu Olimpiady.

Do udziału w zawodach rozegranych we Wrocławiu zakwalifikowały się zespoły, które uzyskały wymaganą ilość punktów. Wśród nich znalazła się drużyna z naszego Gimnazjum w składzie Jakub Figura (2b), Adam Pawełko (2b), Paweł Prusisz (3b) i Bartosz Pytlak (2b). Ostatecznie nasi uczniowie zostali sklasyfikowani na 10 miejscu, co – zważywszy na wysoki poziom Olimpiady – należy uznać za udany start.

Olimpiada Informatyczna Gimnazjalistów jest realizowana przez Stowarzyszenie Talent na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jednym z głównych celów Olimpiady jest wyszukiwanie uczniów szkół gimnazjalnych o wybitnych zdolnościach informatycznych.

„Lekcja z Mistrzem 10” – (Warriors Lubin)
Mistrz 4 grudnia 2015
Warriors to sposób na życie.
warriors

Futbol amerykański to fantastyczny i widowiskowy sport, który kochają setki milionów osób na całym świecie. W USA uprawiany jest przez ponad cztery miliony zawodników na różnych szczeblach rozgrywek; począwszy od szkół podstawowych, a kończąc na zawodowej lidze NFL.

W Polsce w futbol amerykański gra ponad 4000 osób, a mecze PLFA przyciągają na trybuny nierzadko wielotysięczne widownie.

1 grudnia 2015 uczniowie naszej szkoły mieli nie lada gratkę i okazję, aby wziąć udział w lekcji z zawodnikami futbolu amerykańskiego z klubu Warriors Lubin.

Dzięki zajęciom dowiedzieli się jak należy grać w futbol flagowy czyli bezkontaktową odmianę futbolu amerykańskiego, jaki sprzęt jest potrzebny do gry oraz co należy do zadań rozgrywającego, skrzydłowego i obrońcy kryjącego.

Podczas lekcji uczyli się podań, chwytów oraz „takowania” czyli zatrzymywanie przeciwnika poprzez przewracanie go.

W Lekcji z Mistrzem udział wzięli uczniowie z klas: II D, II F, I B oraz I E.